אין לאן לברוח

by | Apr 26, 2020 | All, Anxiety, Family and Parenting, Hebrew, life Change

מרכיב פתרון הבעיות הינו מרכיב חשוב בטיפול קוגניטיבי בהביוריסטי (CBT) – מה אני “כן” יכול לעשות במצב של “לא”- אי וודאות וחוויה של חוסר שליטה.

אז לישראלים החיים מחוץ לישראל יש כבר “התמחות”.
נו איזה התמחות אתם בטח שואלים?

התמחות בקשר עם משפחה בישראל- מדיה חברתית, ווטסאפ, פייסטיים ועוד אנחנו כבר “מומחים בזה” כמדיה תקשורת חברתית. הרי זה הקשר המרכזי שלנו הגרים מחוץ לישראל עם משפחה וחברים הגרים בישראל.

“נכדתי הצעירה עזרה לי בסבלנות אין קץ ועזרה גם לעצמה להוריד את האפליקציה של זום. אצלה זה ידע שקיים אבל אצלי הרגשתי ש”האני” שלי הולך ומתרחב וזה אושר עצום עבורי ברגע זה של סופה וסערה להתמודדות עם משהו חדש ובלתי מוכר. ..”. מילים מרגשות אלו כתבה לי אמא שלי אחרי מפגש משפחתי ב ZOOM.

אז כן חלק מאוכלוסיה מבוגרת מתקשה עם מדיה חברתית חדשה אבל לרובם יש “טלפונים חכמים” ועם סבלנות ונכונות ניתן לעזור להם.

בחיים הרגילים עקב הפרשי שעות לא תמיד אנחנו, הילדים שלנו והנכדים מצליחים לתקשר עם המשפחה הבוגרת, סבים סבתות, אחים ודודים.

עכשיו כשכולם בבית כמה רעיונות:
1. ביקשתי מילדי כל יום להתקשר לסבים וסבתות אפילו לכמה דקות, גם שיחות וידאו אפילו סתם כך שסבא וסבתא ודודים יראו מה הם עושים והנכדים יראו את הבית שלהם. ההורים אסירי תודה על כך ולילדים מתחזק הקשר עם משפחה בישראל. אותו דבר לגבי בני משפחה אחרים שנמצאים לבד בביתם וישמחו לשמוע מאיתנו. תחשבו על כך, שהפרשי השעות פועלים לפעמים לטובתינו כאשר בעקבות לחץ וחרדה המשפחה בישראל משכימת קום או מתקשה להרדם בלילה ותשמח לדבר עם מישהו.
2. מפגש משפחתי של כל משפחה ברחבי ישראל ובצבא שהרי גם הם לא יכולים להפגש פיזית וחווים בדיוק מה עובר עלינו ובמרחבים מחוץ לישראל – תוכנות שונות כמו ZOOM מאפשרות לערוך מפגשים. ביום שישי האחרון יזמו אחי בשעה 5 בערב בישראל, 11 בבוקר בחוץ מזרחי של ארצות הברית קבלת שבת מוקדמת משפחתית. היה כיף ומרגש ובישראל חשו כיצד אנחנו חשים פעמים רבות כשמשתתפים בשמחות משפחתיות מרחוק