גיל 30 אינו גיל 20 החדש

by | May 9, 2021 | All, Hebrew, life Change, Newspaper Articles, Young Adult

אסף (24 ) סיים לימודיו באוניברסיטה ומאז לא מוצא עצמו ולא עובד. חלומו הינו להרוויח כסף, והרבה. בינתיים הוא מתגורר עם הוריו וממומן על ידיהם. הוא ואביו לא מפסיקים לריב. האב טוען שבנו “לא אחראי, ילדותי, לא רציני”.    בחברה המודרנית המעבר מגיל 20 לגיל 30 הוא מורכב. בעבר צעירים נישאו מוקדם, הולידו ילדים מוקדם, ועשו מאמץ להשתלב בעבודה, לעשות קרירה. כיום אפשרויות הבחירה מגוונות הרבה יותר, והצעירים בוחרים, אפילו נהנים, להמשיך לגור בבית המרווח של הוריהם, בו מתאפשרת להם עצמאות פיזית. יש לחץ חברתי על כל בוגר להצליח כלכלית בגיל צעיר (כמו למשל מייסד הפייסבוק) ולכך מתלווה חשש רב מפני כישלון כתוצאה מציפייה להצלחה מידית בסביבה תחרותית, ניכור וריחוק חברתי (תקשורת דיגיטלית).

ד”ר מאג ג׳יי, פסיכולוגית קלינית, טוענת בספרה ״The Defining Dacade״

שבחברה המודרנית נוספה תקופת המתנה בין התבגרות לבגרות בה צעירים נמנעים מקבלת החלטה על דרך חייהם ודוחים לעשור הבא קבלת החלטה על פרנסה, קרירה, זוגיות והולדת ילדים.  שנות ה-20 בחיינו, לדבריה, הן גיל מכריע שיכתיב את המשך חיינו כבוגרים, לכן זאת תהיה טעות לדחות קבלת החלטות לגיל 30 אך הצעירים כיום סוברים כי בעשור השני חייהם מתנהלים בתנאים של אי וודאות ומקווים כי בעשור השלישי לחייהם עולמם יתבהר והם יוכלו לקבל החלטות יותר מוצלחות.

ברוח סיפרה של מאג ג׳יי, המבוסס על מחקרים במדעי החברה, השיחות עם אסף התמקדו בשלושה מישורים: ראשית, אסף התבקש לבוא למפגשים ללא אביו על מנת להפנים התייחסות לעצמו כאל בוגר אשר לוקח אחריות על חייו הוא התבקש להשתתף במחצית התשלום למפגשים.

מרכיב שני, העובדה שיתכן והחלטותיו ידחו בעשור אין משמעותה שאסף לא צריך להתחיל לתכנן ולהתנסות היום בהחלטות. למשל, אסף אומר שכרגע הוא אינו בשל לנישואין ולמשפחה אך רצוי שיתנסה כיום בקשרים אינטימיים כהכנה לקראת קשר קבוע בהמשך. יתכן שטרם מצא כיוון מקצועי אך חשוב שיבדוק ויתנסה במקומות עבודה שונים ולא בעבודות מזדמנות ולא מקצועיות שאולי כרגע משתלמות יותר כלכלית אך לא יתרמו לו ניסיון וקידום מקצועי. לגבי בחירת מקצוע בדקנו ביחד במה הוא יותר מתעניין ונהנה. גובה השכר חשוב מאוד אך את רוב שנות חיינו נבלה בעבודה, ולכן חשוב גם שזו תהיה עבודה מעניינת ומאתגרת.

 

מרכיב שלישי, חברתית אסף ממשיך להיפגש עם חבריו מהעבר, ולא ניסה ליזום  קשר עם אנשים נוספים. כ”שיעורי בית” התבקש לנסות כל שבוע ליצור קשר ולהיפגש עם אדם חדש שלא הכיר לפני כן או עם חברים מהעבר שאינו בקשר עימם כיום. חשיפה עצמית לאנשים נוספים שיתכן ושונים ממנו חשובה מאוד ליצירת networking ולקידום.

גיל 30 אינו בהכרח גיל 20 החדש. בשנות העשרים חשוב שנתנסה בתחומים השונים כמו עבודה, קרירה, זוגיות, על מנת שנגיע עם ניסיון ובשלות לשנות השלושים שלנו.