חיים במצב של חוסר וודאות

by Sep 2, 2019All, Anxiety, Hebrew, life Change, Young Adult

איך לחיות בין קווי “הספגטי” והמודלים האירופאי והאמריקאי? או איך חיים במצב של חוסר וודאות?

הוודאות היחידה שלנו כתושבי פלורידה כרגע היא חוסר הוודאות.

זוהי חוסר וודאות מציאותית לא דמיונית שנמשכת לאורך זמן רב ומשתנה כל הזמן!

הוריקאן דרגה 5 מאיים להגיע אלינו, לא ברור בדיוק מתי דוריאן יגיע (כנראה בין יום שני לשלישי אבל לא בטוח..), איזה דרגה יהיה כשיגיע, איפה תהיה “העין”, מה יקרה למי שב”עין” ובשאר “חלקי הפנים”, להשאר או לנסוע מפה, ואם לנסוע לאיפה, ואם להשאר אז איך להתכונן.

חיים בהבנה שלמרות שאנחנו כל כך “טכנולוגיים” ומתקשרים בחלקיקי שניות מקצה אחד לשני של העולם, הרי שעדין הטבע חזק מאיתנו!!

 

אז איך חיים במצב של חוסר וודאות? מתאים גם אם אתם יחידים, זוגות או משפחה עם ילדים?

1.     קבלת העובדה שבמצב הנוכחי לחץ הוא נורמלי ובלתי ניתן למנוע אותו. לחץ חשוב במצב הזה כי הוא עוזר לנו לפעול על מנת לשרוד. הבעיה זו פניקה וחרדה. שתיהן מובילות אותנו למצב של קבלת החלטות לא רציונליות.

2.      נושמים.  כן נשימות עמוקות והבנה שזה המצב ואנחנו עושים את הכי טוב שאפשרי

3.     מתכוננים. מתכוננים לגרוע מכל כולל דלק במכוניות, מים, אוכל יבש וכו. התכוננות חשובה מבחינה פרקטית ומנטלית כי היא נותנת לנו חוויה מסוימת של שליטה במצב בו אין לנו שליטה מלאה

4.     אינפורמציה וידע- מתעדכנים בחדשות. ידע חשוב ונותן לנו שליטה אך היצמדות לטלויזיה מגבירה את חווית האשליה ותחושה שמתבררת ככוזבת שיש לנו שליטה בסיטואציה.

5.     הסחת דעת- עוזבים את הטלויזיה והסלולרי והעידכונים ויוצאים החוצה מהבית לטבע- רוכבים על אופניים, צועדים, רצים, הולכים לים.  מזג האויר עדין נעים ואין כל סיבה שלא לצאת מהבית. מחקרים מראים כי יציאה לטבע ופעילות ספורטיבית מפחיתה לחץ וחרדה.

6.     בילוי משפחתי- סרט, קריאת ספרים, שיחות פנים אל פנים (לא פייסטיים..), הכנת ארוחות ועוד, כל אותם דברים שבשיגרה לא תמיד מספיקים לעשות ולהנות ביחד.  

7.     מיינדפולנס חיים בהווה. במצב של חוסר וודאות אנו עסוקים רוב הזמן במה יקרה בעתיד ביום שני בלילה או שלישי בבוקר כשההוריקאן יגיע ומה יהיה אחרי שיגיע כאשר למעשה אין לנו על כך שליטה מלאה. שליטה יחידה שיש לנו ויכולה להוביל אותנו לתחושה טובה הינה בהווה. להתמקד מה ניתן לעשות כרגע כדי שארגיש טוב יותר ואפחית את חווית חוסר הנוחות שכאמור טבעית והגיונית.

8.     לשים לב לרגשות ומחשבות שלנו בהווה, ללא שיפוטיות. לשאול – מה קורה עכשיו? אלו מחשבות עוברות בראשי? מה אנחנו מרגישים? ואז נגלה פעמים רבות שהאי וודאות המציאותית אינה כה שחורה ושעדין יש בידינו שליטה על מה שקורה לנו כעת. ושיש גם רגעים רבים של יופי ועוצמה.

9.     ביחד- במצבי לחץ של חוסר וודאות עדיף להמצא עם אנשים נוספים. מחקרים מראים כי תמיכה חברתית “והביחד” מפחיתים חרדה. אם אתם עם משפחה וחברים דאגו, התקשרו לאחרים שנמצאים לבד – חוויה של שייכות, נדיבות, חמלה וחום בתקופה שאנחנו זקוקים לכך ביותר.