לפעמים בא לי לשבור כלים

by | Apr 4, 2021 | All, Finding yourself, Hebrew, Newspaper Articles, Psychological Disorder, Women, Young Adult

“התחלתי לחשוב שאני לא נורמלית” אומרת לי מזל בשיחת הטלפון הראשונה. יותר ויותר אנשים פונים כיום לטיפול נפשי לא רק עקב השאלה האם אני נורמלי, אלא יותר פונים אנשים שנמצאים בשלב שינויים ומעברים בחיים (למשל, הגירה, סיום קולג ומציאת עבודה, גירושין, לידה). וזאת כדי לחיות טוב יותר, מודע יותר, ולמצוא כוחות פנימיים להתמודד עם מצבי החיים השונים.

הסיבה שמציגה לי מזל (33) לפשר הפנייה שלה להגיע אליי לטיפול, היא “התחלתי לחשוב שאני לא נורמלית”. לפעמים אין לי חשק לכלום. אני רוצה להיעלם. לפעמים אני צועקת על הילדים שלי בטירוף, מתעצבנת על כולם. אבל לפעמים הכול בסדר, אני בשליטה, מלאת הבנה, מקשיבה לילדים”.

הגבול בין מצב נפשי תקין והפרעה אינו ברור ומוגדר. האם כשאין לי אנרגיה, אין לי עניין, יש לי מחשבה קודרת, זה סימן לדיכאון? רק מצב רוח רע? או סתם “יום כחול” בגלל אירוע שקרה ויחלוף. למה חשוב מה היא האבחנה של מצב נפשי אישי? נורמלי או לא?

בשיחות אני מזהה ומאבחנת סימפטומים שונים על פי  ד.ס.מ. המכונה “ספר התנ”ך של הפסיכיאטריה”.  בשיחות נבדק גם תיפקוד היומיומי של האדם ועד כמה הסימפטומים המתוארים מפריעים לו בחיי היומיום. מזל מספרת שבעבר יכלה ליהנות מאוכל טוב, סרט טוב. והיום קשה לה ליהנות או בכלל לא רוצה. היא לא מוצאת מה הסיבה לכך. היא מרגישה רע עם עצמה, נתקפת בדכדוך מהצעקות של עצמה, במצבים כאלו היא חסרת אונים, מאבדת יכולת לשלוט בעצמה. 

התפקוד של אדם נבדק גם על פי חוויה של האנשים סביבו. בטיפול זוגי, למשל, הנשאל הוא בן הזוג, או בטיפול אישי נשאל המטופל, שאלות שנותנות זווית ראייה נוספת, כמו “כיצד בן זוגך רואה את המצב”. האבחנה חשובה ביותר, וזאת על מנת להתאים גישה שתחלץ מאי הנוחות.  

האם אני נורמלית או משוגעת, שואלת אותי מזל לאחר האבחון. נורמליות היא טווח רחב של התנהגויות, ותלויה גם בחומרה של הסימפטומים. למשל, האם מזל צועקת כל יום על ילדיה, כמה פעמים ביום, או ללא סיבה נראית לעניין? או האם היא צעקה מכיון שהילדים נכנסו לבריכה ללא רשות וללא השגחת מבוגר. מעשה שהיה יכול לסכן את חייהם. בנוסף, נורמלי או לא, תלוי גם בתפיסה של תרבות וחברה. אנשים ששומעים קולות שמדברים אליהם ועושים מה שהקולות מצווים עליהם, נהגו בעבר הרחוק לסווג כאנשים בעלי השפעה ויכולת ניבוי. כיום הם מאובחנים כסכיזופרנים. למזל יש קושי בוויסות רגשי והיא חשה שמשפחתה אינה מבינה אותה, וילדיה מגיבים בזלזול וחוסר עשייה.

בשלב ראשון בטיפול  מזל לומדת לזהות ולהיות מודעות לחשיבה הלא רציונליות שלה. למשל “הילדים עושים לי דווקא ורבים ביניהם”. כיצד דפוסי חשיבתה הם אלו המשפיעים על התנהגותה ולא האירוע עצמו (מה שיוצר את תגובתה הקיצונית הינו “הם עושים לי דווקא”,  הפירוש לסיטואציה ולאו דווקא המריבות ביניהם המאפיינות באופן נורמלי יחסים בין אחאים).  לאחר הזיהוי עובדים על כלים להתמודדות. למשל, לא להתערב במערכת יחסים בין ילדיה, ולתת להם לנסות לפתור בעיות ללא עזרתה.

כיום אנשים פונים לטיפול נפשי לא רק עקב השאלה האם אני נורמלי, אלא פונים יותר ויותר אלו שנמצאים בשלב שינויים ומעברים בחיים (למשל, גירושין, לידה). וזאת כדי לחיות טוב יותר, בטוח יותר, למצוא כוחות פנימיים להתמודד עם מצבים