האם אתה בוגר?

by | May 6, 2021 | All, Family and Parenting, Hebrew, Identity, life Change, Newspaper Articles, Young Adult

האם אתה מרגיש בוגר? אני שואלת את תום (25). הוא כמו כל אמריקני סיים תיכון, הלך לקולג’, לא ידע מה בדיוק ללמוד אך למד וסיים תואר ראשון. מאז הוא מוצא עצמו בעבודות מזדמנות, גר בבית הוריו. אימא שלו, לדבריו, מודאגת מכך שהוא ממעט לצאת מהבית, מסתגר בחדרו, וסבורה שהוא בדיכאון. 

הפסיכולוג גפרי ארנט, מאוניברסיטת קלארק, שאל במחקרו מאות צעירים “האם את/ה מרגיש/ה שהגעת לבגרות”? הוא ציפה שהצעירים בגילאי 18-29 ידברו על קרירה, זוגיות, נישואין, קניית בית והם הפתיעו בדיווח על דרכים אחרות להרגיש  בוגרים. הנחקרים ייחסו לתחושה של בגרות שלושה מרכיבים: לקיחת אחריות על עצמך, עשיית החלטה עצמאית (בחירה של תחום לימודים, כיוון מקצועי, מערכת יחסים) ועצמאות כלכלית.

תום משיב לי מיד: “כמובן שאני בוגר. הגיל שלי מעל 18, אני כבר לא תלוי בהורי ועושה בעצמי החלטות שונות בחיי” אך שאלות נוספות מעלות אצלו סימני שאלה רבים לגבי בגרותו. הוא ראה את הגיל כמרכיב מרכזי לבגרות ולא חש בוגר מבחינה כלכלית, לא בקבלת החלטות עצמאית ולא בלקיחת אחריות. 

בכל הקשור ללקיחת אחריות מספר תום על סיטואציות בהן הוא קיבל החלטה שהתגלתה כשגויה. הוריו עזרו לו אבל כשאירע שוב מקרה דומה הוא שוב טעה בהחלטה שעשה. למשל, תום החליט להיכנס כשותף עם חברו בעסק של שיווק באינטרנט. אבל לפני כן הוא לא עשה בדיקה מדוקדקת לגבי כדאיות כלכלית, העסק כשל כספית, ותום האשים את חברו. לאחר כמה חודשים נכנס שוב כשותף בעסק דומה, ללא בדיקה, ואז נזקק לעזרה כספית מהוריו. 

בניגוד לדימוי שיש עליו להוריו כאדיש ולא אכפתי תום לחוץ ומודאג, הוא רוצה כבר למצוא את עצמו בעסק קבוע, יציב כלכלית. תום חש לחץ רב, מחשבות מעסיקות את מוחו ללא הרף ובאופן פרדוכסלי מונעות ממנו להתנסות. התוצאה היא שהוא בחדרו, גולש באינטרנט ומסתגר. תום לא חווה בחייו לחץ בגלל מחסור כלשהו או היעדר פרנסה. הוריו דואגים לו להכל. לכן יתכן וקל לו יותר לדחותחיפוש וקבלת החלטות ליום המחר.

סקר שנערך במכון פייו מצא לפני שנתיים כי כ- 39% מבני 18-34 בארצות הברית מתגוררים בבית הוריהם. השאר גרים לבד ולרובם ההורים עוזרים לממן רכב, שכר דירה וכד’. לגבי תום הטיפול בקליניקה מתחיל בשלב ראשון בעזרה להתמודד עם חרדה, במיוחד שינוי דפוסי חשיבה במצבים שונים והרפיה. בשלב שני הטיפול ממוקד בהתארגנות אישית של תום לקראת עצמאות ולקיחת אחריות אישית. 

ביחד עם תום נבדקות סיטואציות שונות שהוא חווה, נבנית ונכתבת תכנית פעולה להתקדמות על פי שלבים, תאריכי ביצוע, מכשולים אפשריים בדרך ואיך ניתן להתמודד עימם, זיהוי מה מונע בעדו להצליח להגיע למטרה. אחריות פיננסית של תום משולבת לכל אורך התהליך. אם אתם או מישהו קרוב אליכם חווים חוויות דומות אל תהססו לפנות לעזרה מקצועית !